Ana Sayfa'ya Dönüş... Ölmeden önce seyredilmesi gereken 100 şey listesinde bir dizi. Bu kadar eğlenmemiştim diyeceksiniz... Ölmeden önce seyredilmesi gereken 100 şey listesinde bir dizi. Böylesine derin bir aşk görmemişsinizdir.. Tadına doyamayacağınız bir aksiyon... Çiçeği buradan alacaksınız...
 
Hayat Allah'ın sıfatı. Sıfatların nasıl çalıştığı bu konuda ehliyetli kişi sayısı azlığı ya da ehliyeti olanların yaşam ile pek işi olmadığından bilinen konular değil.
Ancak anlaşılması bakımından şöyle düşünülebilir.
Tek bir noktaya bağlanmış 1001 kefesi olan bir terazi düşünün. 1001 kefenin 1001 i de dengede.. Ayrıca her kefenin de kendini grup dengesi dışında düzgün tutabilmesi için kendi denge kefeleri var.
şimdi bu kefeler birer eşya. Bir başka deyişle ismi olan bir cisim, yani esma. Bu eşyanın ismi ile temsil ettiği bir değer var.
tüm bu kefelere yani eşya dediğimiz esmalara, temsil ettikleri gurubun özelliğini dile getirme noktasından bakıldığında her bir kefe bir sıfat kazanıyor.
Örnek olarak terazide cömertlik kefesi kefe olarak bir eşya olmakla birlikte, o kefenin temsil ettiği anlam cömertlik sıfatı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Terazinin işleyişi çok farklıdır. Kefelerden bazı anlam grupları ahlâki açıdan yükselen gruba dahilken bazıları ise alçalan gruba dahildir.
Şimdi normal manavın terazisini düşünelim. terazinin bir kefesine bir şey koyduğumuzda o kefe aşağı inerken karşısındaki kefe yukarı kalkar değil mi?
şimdi esma terazisinde tam olarak öyle değildir. Evet kefelere bir şey koyulduğunda bazı kefeler de aşağı iner ama, bazı kefeler vardır ki onlara bir şey koyulduğunda bazı kefeler bazı kefelerle birleşerek tüm kefeler de yükselebilir.
İşte bilinen 99 esmanın olması 99 kefeli bir teraziyi oluşturması ancak bazı durumlarda kefelerin birleşimi ile yeni oluşumların adlandırılması bizi 1001 hatta üçlü dörtlü birleşmelerde 2002-3003 vs esmaya götürmesi gibi gibi...
Ahlâki açıdan yükselen değerleri ifade eden kefelere bir şey koyulduğunda dengenin oluşumu için, birtakım babaları Celâl olan lanetli bölgelerden gelmiş esmaları temsil eden kefeler aşağı inecektir.
Yani sizin için kader olarak yazılmış görünüşte negatif bir olgu en azından şiddet olarak aşağı çekilecektir.
Sadaka belayı önle lafı gibi.
Bu ön bilgi çerçevesinde Hayat dediğimiz Allah'ın bir sıfatı yani bir durumun tanımlamasıdır.
Bu çerçevede sayılı nefes dediğimiz bir müddeti kapsayan ve genellikle değişmeyen bir zaman olgusudur.
Yaşam dediğimiz ise bu Hayat denilen süreyi sürdürme durumumuzdur.
Hayat yaşanır. Yani verilen süre bu dünyada yaşanarak doldurulur.
Allah uzun ömürler versin lafı vardır.
Bu deyiş hayat denilen belirli süreyi uzatmaz.
Ancak o süreyi nasıl yaşadığınızı değiştirir.
Çünkü ömür denilen, hayatı yaşama sürecinin ne kadarının Allah'a ayrıldığının bir ölçüsüdür.
Uzun bir ömür sürdüğü söylenen bir kişi uzun süre yaşadığı için değil, yaşadığı hayatta kalbinin Allah ile birlikte olduğu, düşüncelerini ve hareketlerini yönlendirirken Allah'ı düşünme süreci vs vs vs
Bu nedenle kişilerin yaşadıkları ömür değişir.
Yaşantılarındaki ömür yüzdeleri onların artı ve eksileridir.
Peki hayat değişir mi?
Evet herkeste ve her zaman olmasa da kişilere verilen sayılı nefesin arttığı durumlar yani bu dünyada geçirdikleri süreler bir miktar artıp azalabilir.
Reenkarnasyon var mı?
Evet adına ne derseniz deyin bu tür bir şeyler zaman zaman var ama bilindiği sanılan gibi yeniden bebek olarak doğum şeklinde ve herkeste olma zorunluluğu olan bir kural değil.
İnsanın son nefesini verdikten sonra azami 25 yılı geçmeyecek şekilde başka bir yerde başka bir kimlikle yaşaması durumu mümkün.
Ancak bu süre doğumdan, bebeklikten başlamaz her zaman..
Mesela 25 yaşında başlar 50 yaşında biter.
Maksat nedir?
Görülmemiş hesaplar ile ya da yaşasaydım şunu şöyle yapardım iddiasında olanlar için al yaşa ve yap. İstedim ama fırsat vermediler deme şeklindedir vs.
Ve tekrarlanmaz.